Skip to navigation Skip to content Skip to footer

50 Anna Maria Student-Athletes Named to GNAC Academic All-Conference Team

50 Anna Maria Student-Athletes Named to GNAC Academic All-Conference Team

WINTHROP, Mass.—Fifty Anna Maria College student-athletes were named to the Great Northeast Athletic Conference (GNAC) Academic All-Conference Team, as announced by GNAC Commissioner Joe Walsh on Tuesday morning.

To qualify for the Academic All-Conference Team, a student-athlete must have a cumulative GPA of 3.25 or higher and have reached sophomore status at his or her respective institution.

Anna Maria women's tennis led all AMCAT teams with seven selections, while the baseball team led the Anna Maria men's teams. Both the field hockey and softball teams saw six student-athletes qualify.

A total of 861 student-athletes across the entire GNAC were named to the GNAC Academic All-Conference team. The 50 Anna Maria student-athletes are listed below: 

Name

Hometown

Yr.

Sport

Trevor Brown

Gardner, Mass.

So.

Baseball

Matthew Leahey

Rutland, Mass.

Sr.

Baseball

Jonathan Roy

Worcester, Mass.

Jr.

Baseball

Camden Brown

Gardner, Mass.

So.

Baseball

Tanner Jakola

Leominster, Mass.

So.

Baseball/Men's Basketball

Katherine Albro

Leicester, Mass.

Jr.

Field Hockey

Mary Kate Breen

Londonderry, Mass.

Sr.

Field Hockey

Kylie Dalbec

Portland, Maine

Sr.

Field Hockey

Lauren DiPillo

Canton, Mass.

Jr.

Field Hockey

Kaitlyn Moran

Leicester, Mass.

Jr.

Field Hockey

Bryanna Tobin

Deep River, Conn.

So.

Field Hockey

Jesse Maresca

Sterling, Mass.

Jr.

Men's Basketball

Gary Stewart

Fort Washington, Md.

So.

Men's Basketball

Brandon Andexler

Enfield, Conn.

So.

Men's Cross Country

Daniel Jodrey

Paxton, Mass.

So.

Men's Cross Country

Timothy Austin

Babylon, N.Y.

So.

Men's Lacrosse

Tyler Hagan

Charlton, Mass.

So.

Men's Lacrosse

Daniel Rinkus

Harwington, Conn.

So.

Men's Lacrosse

Zachary Sylvia

Tiverton, R.I.

Sr.

Men's Lacrosse

Jonathan Alicea

Feeding Hills, Mass.

Jr.

Men's Soccer

Jon Isperduli

Paxton, Mass.

So.

Men's Soccer

Elliot Kuzma

East Haven, Conn.

Sr.

Men's Soccer

Jeffrey LaRochelle

Plainville, Mass.

Sr.

Men's Soccer

Amanda Lemire

Methuen, Mass.

So.

Softball

Marissa Pingeton

Worcester, Mass.

Jr.

Softball

Hannah Trudo

Pomfret Center, Conn.

So.

Softball

Angela Vousboukis

Swampscott, Mass.

Sr.

Softball

Elizabeth Haggerty

Charlton, Mass.

Sr.

Softball

Kerri Earle

Bethel, Conn.

So.

Volleyball

Brianna LaRegina

Troy, N.Y.

Sr.

Volleyball

Rebecca Foti

Bedford, N.H.

So.

Volleyball

Brittany Jackson

Larchmont, N.Y.

Sr.

Volleyball/Softball

Christina Gauvin

Dudley, Mass.

Jr.

Women's Basketball

Nicole Marreiro

Achushnet, Mass.

Jr.

Women's Basketball

Kayla Odegaard

Milton, Mass.

So.

Women's Basketball

Kristina Russo

South Windsor, Conn.

So.

Women's Basketball

Ryanne Burke

Auburn, Mass.

So.

Women's Cross Country

Victoria Fabiano

Billerica, Mass.

Jr.

Women's Cross Country

Shannon Latour Millbury, Mass. So. Women's Cross Country

Melissa Andersen

Oxford, Mass.

Jr.

Women's Soccer

Emily Gorrivan

Windham, Maine

So.

Women's Soccer

Kate Kneeland

Windham, Maine

So.

Women's Soccer

Teresa Ryan

Shrewsbury, Mass.

Sr.

Women's Soccer

Laura Cabral

Fall River, Mass.

Jr.

Women's Tennis

Ashley Fernandes

West Bridgewater, Mass.

Jr.

Women's Tennis

Jessica Gautieri

North Attleboro, Mass.

Jr.

Women's Tennis

Callie Mulcahy

Charlton, Mass.

Jr.

Women's Tennis

Jessica Palmer

Sutton, Mass.

Jr.

Women's Tennis

Freya Sprous

Ware, Mass.

Sr.

Women's Tennis

Nicola Zamira

Mashpee, Mass.

So.

Women's Tennis