Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Casey Named to GNAC All-Conference Third Team

Casey Named to GNAC All-Conference Third Team

WINTHROP, Mass.—Junior Derrick Casey (Worcester, Mass.) has been named to the All-Conference Third Team, as announced by the league office on Monday.

 

This is Casey's third season being named to the Great Northeast Athletic Conference (GNAC) All-Conference Third Team as he was also named this as a freshman and a sophomore. As a midfielder, Casey had a total of eight points this season from three goals and two assists. He notched the game winner in the AMCATS 3-2 victory over Lasell and added an assist in the 3-1 win at Becker College.

 

Casey also added to the AMCAT defense as they allowed 9.3 shots per game and one goal per game. He appeared and started in 14 total games this season.

 

Complete list of All-Conference selections: 

First Team
F – Jacob Zimmerman, Norwich (Sr., Litchfield, N.H.)
F – Brett Mattos, Saint Joseph's (Me.) (So., Mahopac, N.Y.)
F – Alberto Bittan, Suffolk (Sr., Venezuela)
M – Jason Cruz, Johnson & Wales (RI) (Fr., Providence, R.I.
M – Colin Lozito, Norwich (Jr., Wilmington, Vt.)
M – Moab Schiers, Norwich (Sr., South Weber, Utah)
M – JoJo Strobino, Saint Joseph's (Me.) (Fr., Clifton, N.J.)
B – Alexis Garcia-Romero, Albertus Magnus (Sr., West Haven, Conn.)
B – Xavier Carty, Johnson & Wales (RI) (Sr., Mt. Vernon, N.Y.)
B – Dalton Gaumer, Saint Joseph's (Me.) (So., Corona, Calif.)
GK – Blake Mullen, Saint Joseph's (Me.) (So., Manchester, Conn.)

Second Team
F – Alex Zapata, Albertus Magnus (Sr., Hamden, Conn.)
F – Colin O'Donnell, Emmanuel (Mass.) (Sr., Killingworth, Conn.)
F – Juan Brenes, Mount Ida (So., Santo Domingo, D.R.)
M – Matt Mueller, Albertus Magnus (Sr., Cheshire, Conn.)
M – Alex Armstrong, Rivier (Sr, MID - Wakefield, R.I.)
M – Rory Twomey, Saint Joseph's (Me.) (So., South Windsor, Conn.)
M – Jordan Casey, Suffolk (So., East Hampton, Conn.)
B – Matt Mazzola, Norwich (So., Ridgefield, Conn.)
B – Kyle Gambeski, Rivier (Sr, Bedford, N.H.)
B – Ben Daniels, Suffolk (Sr., Nantucket, Mass.)
GK – Billy Whaley, Norwich (Sr., Northfield, Vt.)

Third Team
F – Justyn Broderick, Albertus Magnus (Jr., Orange, Conn.)
F – Michael Russo, Rivier (Sr., Lynn, Mass.)
F – Christian Restrepo, Suffolk (Fr., Everett, Mass.)
M – Ritchy Jean Pierre, Albertus Magnus (Jr., Fairfield, Conn.)
M – Derrick Casey, Anna Maria (Jr., M - Worcester, Mass.)
M – Travis Cole, Emmanuel (Mass.) (So., Beckley, W.Va.)
M – Jarrett Davis, Suffolk (Fr., M - Loudon, N.H.)
B – Ben Colter, Albertus Magnus (Sr., Guilford, Conn.)
B – Robert Hayman, Johnson & Wales (RI) (So., Tomkins Cove, N.Y.)
B – Noah Robinson, Saint Joseph's (Me.) (Fr., Wappingers Falls, N.Y.)
GK – Jon Robbins, Johnson & Wales (RI) (Sr., Berkley Heights, N.J.)

Offensive Player of the Year – Jacob Zimmerman, Norwich
Defensive Player of the Year –
 Xavier Carty, Johnson & Wales (RI)
Rookie of the Year –
 Jarrett Davis, Suffolk
Goalkeeper of the Year – Blake Mullen, Saint Joseph's (Me.)
Coach of the Year – Adrian Dubois, Saint Joseph's (Maine)
Institutional Sportsmanship Award – Norwich University

All-Sportsmanship Team
Milton Calderon, Albertus Magnus (Sr., New Haven, Conn.)
Ryan Todesco, Anna Maria (Fr., Southwick, Mass.)
Zach Foley, Emmanuel (Sr., Uncasville, Conn.)
Robert Hayman, Johnson & Wales (So., Tomkins Cove, N.Y.)
Jonathan Sutton, Lasell (Sr., Orange, Conn.)
Julio Barroso, Mount Ida (So., Central Falls, R.I.)
Chandler Neiswanger, Norwich (Jr., Roy, Utah)
Kyle Gambeski, Rivier (Sr., Bedford, N.H.)
Sean Baker, Saint Joseph's (ME) (Sr., Medway, Mass.)
Alex Ypsilantis, Suffolk (Sr., Belmont, Mass.)